AZ IPARMŰVÉSZETI SZAKGIMNÁZIUM
A művészeti középfokú szakképzés 1992-ben indult. Jelenleg két szakgimnáziumi osztályban folyik az oktatás – képző- és iparművészeti munkatársakat valamint népi kézműveseket képzünk. Az általános közismereti képzés mellett mindegyik tagozaton nagy hangsúlyt fektetünk a széleskörű művészeti alapozásra, a kreativitás, az önkifejezés képességének fejlesztésére.
A művészettörténeti, a népművészeti örökség értékeinek megismertetése hozzájárul a diákok esztétikai értékrendjének fejlődéséhez, a XXI. századi tárgy-és környezetkultúra tudatos, igényes és értékes alakításában való eredményes részvétel képességének kialakításához. A tervezéstől a kivitelezésig önálló tárgyalkotó munkára készítjük fel tanulóinkat, melynek során képessé válnak harmóniát kialakítani a múltban gyökerező, hagyományokon alapuló értékek és a mai kor igényei között. Az alkotótevékenység során jártasságot szereznek a tárgyalakítási és a díszítési módok technológiai folyamatainak elvégzésében.
A művészeti nevelés segítségével olyan ismereteket, készségeket, képességeket, kompetenciákat igyekszünk kialakítani, melyek nemcsak szakmájukban, de az élet minden területén segíteni fogja diákjainkat az igényes, eredményes munkavégzésben, az értékek felismerésében, követésében, megbecsülésében.
Az egyik szakgimnáziumi osztályban divatstílus- és jelmeztervező, ötvös és üvegműves szakmák oktatása zajlik párhuzamos képzésben, melynek időtartama 5 év. Szakmai alapozó tantárgyak a rajz, festés, mintázás, a tervezés és gyakorlat, művészettörténet, népművészet. A 4. év végén a tanulók érettségi vizsgát tesznek, a választott szakma tanulmánya az 5. évben szakmai vizsgával zárul. A 2016/2017-es tanévtől a diákok 5. érettségi tárgyként képző- és iparművészeti ágazati érettségi vizsgát tesznek.
A másik szakgimnáziumi osztályban népi kézműves szakmákat oktatunk. Választható szakmairányai a faműves-fajátékkészítő, a fazekas és a népi bőrműves. A tagozat alapozó tantárgyai az általános és a szakmai rajz, a népművészet és a művészettörténet. Képzési idő a nyolcadik osztály elvégzése után 3+2 év. A tanulók a 3. év végén szakmai vizsgát tesznek. A 2020-as tanévtől induló képzési formában a diákoknak lehetőségük nyílik további két évig nappali oktatási keretben maradva az érettségi bizonyítvány megszerzésére. Büszkeséggel tölt el bennünket, hogy a népi kézműves szakmáink az Országos Képzési Jegyzék alapján a Kulturális és nemzeti örökségvédelmi szakképesítések közé tartoznak.
A szakmai, művészeti képzés rendszeresen kiegészül kiállítás- és múzeumlátogatásokkal, alkotóművészek műhelyeinek felkeresésével. Lehetőség szerint szakmai tanulmányutakra is elvisszük diákjainkat országon belül, illetve külföldre is, amennyiben pályázati támogatással lehetőség nyílik rá. Így voltunk már tanulóinkkal többek között olaszországi, franciaországi, görögországi, romániai, csehországi illetve szlovákiai tanulmányutakon.
Az iskola diákjai rendszeresen szerepelnek versenyeken, pályázatokon. Közismereti és szakmai megmérettetéseken sikeresen szerepeltek már több alkalommal tanulóink megyei és országos viszonylatban egyaránt. Az intézmény Győr város kulturális életében végzett több évtizedes művészeti tevékenységének elismeréséül „Győr Művészetéért” díjban is részesült. Diákjaink alkotásait rendszeresen rangos kiállításokon ismerheti meg a közönség. A művészeti szakközépiskolások műveit bemutató hagyományos kiállításunk minden évben megrendezésre kerül a város valamely neves kiállítótermében. A szakmai vizsgák előtt a végzősök vizsgaremekeit az iskola aulájában mutatjuk be kiállítási keretek között. Nemcsak Győrben, de az ország több városában és Budapesten is több alkalommal volt alkalmunk kiállítani. A kézműves szakképzésben elért eredményeinknek köszönhetően évről-évre meghívást kapunk a Mesterségek Ünnepére, a Budai várba. A kézművesség legrangosabb országos rendezvényén kiállítás és szakmai bemutatók során tárjuk az érdeklődők elé képzésünk sajátosságait. Diákjaink szakmai munkájuk elismeréseképpen vehetnek részt a több napos programon, ahol lehetőségük nyílik megismerkedni mesterekkel, népi iparművészekkel és természetesen, leendő megrendelőikkel is. A pályázati eredmények és a kiállításokon való szereplés kellő alapot adhat az iskolából való kikerülés után a további művészeti szakmai tevékenység sikeres megalapozásához, elindításához.
Szabadidő eltöltése terén széleskörű lehetőségeket biztosítunk a sport és a képzőművészet területén egyaránt. Művészeti csoportok, tanfolyamok, rendhagyó órák, hangversenyek, színházlátogatások, kiállítások, rendezvények, vetélkedők adnak lehetőséget a kulturált szórakozásra. Könyvtárunk 17 ezer kötetes állományában megtalálhatók a kötelező irodalmon, a tankönyveken, az érettségi segédanyagon és a bőséges, jól összeválogatott szakmai irodalmon kívül a szabadidős, szórakoztató olvasmányok is. A könyvtár jelentős segítséget nyújthat a közismereti és a szakmai órákra való felkészítésben egyaránt. Időpont egyeztetéssel szívesen tartunk műhelybemutatókat és műhelyfoglalkozásokat érdeklődő pedagógus és diákcsoportoknak egyaránt, melyeken betekintést nyerhetnek iskolánk életébe és a szakmák rejtelmeibe egyaránt.