Győri Kovács Margit Német Nyelvoktató Nemzetiségi Általános Iskola, Alapfokú Művészeti Iskola és
Iparművészeti Szakgimnázium 

kmamk 1

Határtalanul 2022-2023

 

2023. június 07-június 10.

2022-ban a Határtalanul program / Tanulmányi kirándulás hetedikeseknek pályázatára (HAT-KP-1-2022), Győri diákok kirándulása a Szepesség természeti csodái körül címmel iskolánk sikeresen pályázott. A Határtalanul! Program célja, hogy diákjaink megismerjék a határon túli magyarok múltját, életét, történelmi- és irodalmi alakjaink munkásságát és hogy gyönyörködhessenek a festői szépségű tájakban. A Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. Határtalanul! nyertes pályázatnak köszönhetően 2023. június 7-én hetedik évfolyamunk 45 tanulóval és 4 pedagógussal elindult Szlovákia magyarlakta területére, a Felvidékre, hogy így személyes tapasztalatokat szerezzenek a külhoni magyarságról. Fontosnak tartjuk, hogy tanulóink megértsék és tudatosuljon bennük, hogy milyen veszteség érte hazánkat ezeknek a területeknek az elcsatolásával. A Határtalanul kirándulást előkészítő órák megtartása előzte meg.

1. nap – Győr – Rimaszombat – Várhosszúrét – Rozsnyó – Betlér – Szepesszombat - Szepesváralja

A kora hajnali órákban találkoztunk az iskola hátsó bejáratánál, majd a bepakolást és az iratok ellenőrzését követően izgatottan indultunk el a Felvidék felfedezésére. Határtalanul kirándulásunk első megállója Rimaszombat volt, ahol egy ízes tájszólással, ékes magyarsággal beszélő honismereti vezető csatlakozott kis csapatunkhoz, hogy minket az út során hasznos információkkal, érdekességekkel lásson el.

Útunk első állomása Várhosszúréten volt. Meglátogattuk a helyi magyar alapiskolát. A falu első, egy tantermes iskolája 1820-ban létesült, Andrássy Dénes egykori szülőhelyén. Sajnos a rossz időjárás miatt a kinti játékos programok nem valósulhattak meg, mert az iskola szűkös tantermébe szorultunk. Megnéztük a tantermet, az udvart és az iskola udvarán található tájházat is. Rövid beszélgetést követően a helyi kisdiákok verssel köszöntöttek bennünket, tanulóink átadták ajándékainkat – művészeti iskolánkban készített bonboniért, illetve a meghirdetett nagy Magyarország rajzpályázat legjobb alkotásait, valamint lakóhelyünk, Győr, földrajzát, történelmét bemutató képes atlaszt. Vendégszeretetüket a Nélküled című dal eléneklésével köszöntük meg.

Útközben Rozsnyó felé a 12 éve leégett Krasznahorkai várat, valamint Andrássy Franciska és Dénes mauzóleumát mutatta be az idegenvezető.

Ezt követően megálltunk Rozsnyón (Rákóczi nyomában), ahol a több százéves gömöri város főteret jártuk be. Megtudtuk, hogy a fejedelem sokat tartózkodott ebben a városban, és hogy 1706-ban innen kormányozta az országot. Megálltunk az tűztoronynál, Andrássy Franciska, a szegények jótevőjének szobránál. Megtekintettük a Rákóczi házat, a Városházát, a Petőfi-emléktáblát, a ferencesek templomát, a gótikus plébániatemplomot. A magyar tulajdonban lévő Piroska Cukrászdában megkóstolhattuk a helyi finomságokat..

Következő programként Betlérre mentünk (Kárpátmedencei bakancslista), az Andrássy-család lenyűgöző kastélyát barangoltuk be. Gróf Andrássy Manó Emmanuel vadászkastélya elnyerte a tetszésüket. Az idegenvezető hölgy tájékoztatójában sok érdekességet hallottunk a kastélyról és parkról, ezért a kastélybejárása után a park különlegességeit is felkerestük. Felkerestük a kínai pavilont, megnéztük a mesterséges vízesést. Sétánk végén megtaláltuk a Lánchíd egyik elemét, melyet az Andrássy család dernői vasgyárában öntöttek.

A nap utolsó programjaként Szepesszombaton álltunk meg. A főtere mesébe illő, reneszánsz házakkal övezett. Az egyik ház ablakában fekete holló szobra hirdeti, hogy Mátyás király többször is megszállt itt. Megtekintettük még az 1848-as forradalom hőseinek emléket álló obeliszket és a Mária oszlopot.

A szállásunkra, a Podzamok panzióba, Szepesváraljára az esti órákban érkeztünk, ahol 2 – 4 ágyas szobákban lettünk elszállásolva. Vacsora után megcsodálhattuk a szállásunk ablakaiból elénk táruló Szepesi várat.

2. nap – Szepesváralja – Bélai cseppkőbarlang – Késmárk – Lőcse – Szürkeszakáll gejzír - Szepesváralja

A reggelitől kicsit erőre kapva a második nap rövid túrával indult a Bélai- cseppkőbarlang bejáratáig, mely Szlovákia leglátogatottabb idegenforgalmi barlangjai közé tartozik. A látogatási útvonal mentén csodálatos sziklaalakzatok és cseppkőképződmények tárultak a szemünk elé. A diákok többségének a „Csavargó” és a „Törpék rétje” tetszett.

Ezután Késmárk következett (Kárpát-medencei bakancslista, Rákóczi nyomában). Megkoszorúztuk II. Rákóczi Ferenc nevelőapjának, Thököly Imrének a szarkofágját az evangélikus templomban. Ezt követően meglátogattuk az UNESCO Világörökség részét képező cipszer fatemplomot. Felhőszakadás közepette elrohantunk a Thököly várhoz, melyet megtekintettünk kívülről és vár udvaráról is. Itt csodálhattuk meg Győrffy Lajos szobrászművész két éve avatott Thököly Imre bronz lovasszobrát.

Ezt követően Lőcse fele (Kárpát-medencei bakancslista) vettük az irányt, ahol áhítattal bejártuk a Szent Jakab katedrálist, az egykori Magyarország egyik legszebb templomát. Lőcsei Pál mesterhársfa oltárával és bámulatos szobraival. Megnéztük A fekete város című filmsorozatból ismerős Városházát, az előtte álló szégyenketrecet. Felelevenítettük a lőcsei fehér asszony legendáját.

A nap záróprogramja a Szepesváralján, a szepesi káptalan fürdőhelye mellett egy különleges természeti érték, a Szürke Szakáll gejzír savanyúvizes forrásának megtekintése volt.

3. nap – Szepesváralja – Szepeskáptalan – Dobsina jégbarlang – Szepescsütörtök – Igló – Márkusfalva – Szlovák Paradicsom Nemzeti Park - Szepesváralja

Reggelit követően Dobsina felé vettük az irányt. Útközben megálltunk Szepeshelyen, ahol a Szent Márton bazilikát kerestük fel, benne a 14-15. századi freskókkal és táblaképekkel, köztük a Károly Róbert megkoronázását ábrázoló freskóval. Sétát tettünk az egyházi város erődített falai között.

Felkapaszkodnunk az UNESCO világörökség listáján lévő dobsinai jégbarlanghoz, amely a Szlovák Paradicsomban fekszik, hosszúságával és mélységével a legnagyobb jégbarlangok közé tartozik Európában.

Utunk következő állomása Szepescsütörtök volt. A magyar gótika egyik legharmonikusabb templomát, a Szent László-plébániatemplomot és a Szapolyai kápolnát csak kívülről tudtuk megcsodálni.

Igló belvárosának orsó alakú terét jártuk körbe, amely Szlovákia legszebb terei közé tartozik és a maga nemében a leghosszabb Európában. A tér domináns építménye a Szűz Mária mennybemenetele római katolikus plébániatemplom, mely 87 m magasságba ívelő neogótikus tornyával tűnik ki.

Márkusfalva volt a következő megállónk, ahol a Máriássy-család impozáns kastélyában a rokokó bútorkiállítást és zenepavilonjában a hangszerkiállítást jártuk körbe. Itt lehetőséget kaptunk arra, hogy bizonyos hangszereket kipróbáljunk. Mi éltünk is ezzel a lehetőséggel.

Ezt követően Csingóról indulva gyalogtúrát tettünk a Hernád folyó mentén a Szlovák Paradicsom Nemzeti Parkban.

Vacsora után vetélkedőt szerveztünk diákjaink számára az eddig megszerzett ismereteik feltérképezésére. Versenyszellem, vidámság, jó hangulat uralta az estét. Minden csapat kiválóan teljesítette a feladatokat, ezért plusz kérdéseket kellett feltenni a végső eredmények megállapítására.

4. nap – Szepesváralja – Szepesi vár – Eperjes – Kassa - Győr

Utolsó napunkon az eddig még csak az ablakunkból csodált, reggeli párába burkolódzó és napfényben csillogó Szepesi várat hódítottuk meg. Itt született Szapolyai János magyar király. Ma az UNESCO-világörökség részét képező, a középkori Magyar Királyság legnagyobb alapterületű várát sajnos felújítási munkálatok miatt csak a bejárattól csodálhattuk meg.

Ezután Eperjesre utaztunk (Rákóczi nyomában), ahol a lencse alakú főtéren sétáltunk, megcsodáltuk a csipkézett reneszánsz épületeket, többek között a Rákóczi-házat, ahol a fejedelem időzött, mielőtt a bécsújhelyi börtönbe hurcolták. Megálltunk a Carafa áldozatainak domborműve előtt, elidőztünk a Szent Miklós székesegyháznál, líceumnál.

Városnéző sétát tettünk Kassán. Megtekintettük a Szent Erzsébet dómot, altemplomában, a Rákóczi kriptában fejet hajtottunk II. Rákóczi Ferenc, Zrínyi Ilona, Bercsényi Miklós sírjánál, majd közösen elszavaltuk a Himnusz első két versszakát. Ellátogattunk a Rodostó- házhoz, ahol egy múzeumpedagógiai óra keretében ismerkedtünk meg a fejedelem életével, személyes tárgyaival. Sikerült a gyerekekkel átéreztetnünk, hogy a magyar történelem egy jeles emléke, személye előtt tisztelgünk.

Tanulóink számtalan élménnyel és tudással gyarapodva térhettek haza a Felvidékről, a Határtalanul pályázat nyújtotta lehetőségeknek köszönhetően.

Utazásunk GALÉRIÁJÁT a kiemelésre kattintva tekinthetik meg. 

 

 

 hatartalanul 004


Weboldalunk süti (cookie) fájlokat használ.
Ezeket a fájlokat az Ön gépén tárolja a rendszer. A cookie-k személyek azonosítására, látogatási szokásaik követésére nem alkalmasak, szolgáltatásaink biztosításához szükségesek. Az oldal használatával Ön beleegyezik a cookie-k használatába.