Győri Kovács Margit Német Nyelvoktató Nemzetiségi Általános Iskola, Alapfokú Művészeti Iskola és
Iparművészeti Szakgimnázium 

kmamk 1

Határtalanul 2021-2022

A SZÉKELYEK FÖLDJÉN
Hagyományőrzés Gyimesben és Hargitában 

Iskolánkból 42 fő nyolcadik évfolyamos tanuló 3 kísérővel együtt 2022.május 26-30. között felejthetetlen kiránduláson vehetett részt Erdélyben a Határtalanul! program keretében. Utazásunkról rövid beszámoló lentebb olvasható. 

1. nap: Marosvásárhely – Farkaslaka – Szejkefürdő - Zetelaka
A kirándulás első programjaként rövid városnézésen vettünk részt Marosvásárhelyen. Itt megtekintettük a város legszebb és leghíresebb épületét a Kultúrpalotát. Ezután Farkaslakára mentünk, ahol Tamási Áron sírját koszorúztuk meg. Majd ellátogattunk Szejkefürdőre, a legnagyobb székely, Orbán Balázs sírjához, ahol szintén nemzeti szalagos koszorút helyeztünk el. A nap zárásaként szálláshelyünkre, Zetelakára érkeztünk. Szállásadónk, a székely Sebők Család kedves fogadtatásában volt részünk, ahol egy középiskolás lány székely népviseletbe öltözve Vörösmarty Mihály Szózat című versét szavalta el. Nagyon megható volt.

2. nap: Madarasi Hargita, Zeteváraljai – Zetelaka
Erdélyi tartózkodásunk második napján elutaztunk Ivó községbe, ahonnan jeepekkel szállítottak fel bennünket a Madarasi Hargita menedékházaihoz. Innen felmásztunk a Madarasi Hargita 1801 méter magas hegycsúcsára. A kopjafákkal, emlékoszlopokkal telített hegycsúcsról páratlan panoráma tárult elénk. A hegycsúcson mi is tűztünk ki nemzeti színű zászlót, melyre városunkat és iskolánk nevét írtuk fel. Ezután további túrát tettünk a Szökő vízeséshez. A túra fárasztó volt, de a látvány kárpótolt bennünket mindenért. Hazaúton megcsodálhattuk közelről az Y-alakú Zeteváraljai víztározót, Ez tulajdonképpen egy 2,6 km hosszú mesterséges tó, ami a környék árvízvédelmét szolgálja.  Kora este a szálláson megismerkedhettünk és kipróbálhattuk a kürtöskalács-sütés fortélyait.

3. nap: Csíksomlyó – Madéfalva - Gyimesbükk
Harmadik napunk kiemelkedően tartalmas volt. Ezen a napon a Csíki medence leghíresebb helyére, Csíksomlyóra látogattunk. Manapság Csíksomlyó már Csíkszereda városrésze. Itt megtekintettük Csíkszereda 15 darab borvízforrása közül az egyiket, mely a ferences rendhez kapcsolódóan a „Barátok feredője” elnevezést kapta. Ezután meglátogattuk a híres kegytemplomot, ahol megismerkedhettünk az 500 éves Szűz Mária szobor és a csíksomlyói búcsú történetével. Diákjaink közül többen is – kérésük kifejezéseképpen - megsimogatták a Szűz Mária szobor lábfejét. A falakra függesztett rengeteg hálatábla Szűz Mária közbenjárását igazolja. A kegytemplomnál rövid időre részesei lehettünk egy ballagási szentmisének is. Csodálatos volt látni, amint a fiatalok népviseletbe öltözve, énekelve vonulnak be a templomba. A templomlátogatás után szemerkélő esőben felmentünk a Kissomlyó-hegyi és a Nagysomlyóhegyi nyeregbe, ahol évről évre a híres pünkösdi búcsút szokták tartani több százezres hívő közösség előtt. Következő állomásunk az 1764-es Madéfalvi veszedelem emlékhelye volt. 1764. január 7-ét a székelyek születési dátumának tekintik, mert az osztrák császári katonaság fegyveres erővel megtámadta a falut és több száz menekülő székely embert leöldösött. A megemlékezés után buszra szálltunk és az Ezeréves határhoz utaztunk Gyimesbükkre. Itt a helyi gyimesi idegenvezetőnk tolmácsolásában a Rákóczi-vár romjain állva megismerkedhettünk a gyimesi csángók történelmével. Megcsodálhattuk a felújított vámházat és a vasúttörténeti kiállítást, ahol győri relikviákkal is találkozhattunk. Innen kb. 150-200 méternyi séta után többen egy pillanatra elhagyhatták a Nagy-Magyarország területét, mivel átléptek a Palánka nevű községbe, ami szinte 100%-ig román település.  Majd idegenvezetőnk a Kontumáci kápolnánál csángó táncot tanított nekünk, fiataljaink pedig bemutatták neki rábaközi néptánctudásukat. Mindkét tánc nagy tetszést aratott. Sajnos helyi iskolásokkal nem tudtunk találkozni, de idegenvezetőnkön keresztül győri jellegzetességekkel ajándékoztuk meg őket. 

4. nap: Székelyudvarhely – Korond – Parajdi sóbánya – Bögöz
Negyedik napunkat Korondon kezdtük, ahol Józsa János fazekasmesternél népművészeti kincseket tekinthettünk meg. Betekintést nyertünk a székelykapuk és a népművészet magyar mintakincseibe és a műhelyben szemtanúi lehettünk egy fazekasedény elkészítésének is.  Ezután egy esős városnézéssel folytattuk utunkat Székelyudvarhelyen. A város központjában, a Márton Áron téren fotózkodtunk a „Vasszékely” szobránál, ami az I. világháborús székely hősöknek állít emléket.   Következő célpontunk az erdélyi Sóvidéken a Parajdi sóbánya volt. Itt található Európa legnagyobb sótartaléka. A mélyben sétálva a sós levegőt beszippantva az egészségünkre is gondot fordítottunk, több tanuló a falat is megnyalta, hogy valóban sós-e. A kiállított tablókon keresztül megismerkedhettünk a sóbányászat történelmével és sóbányászat módjával is. Parajd után Bögöz felé vettük az irányt. A 13. századi református templomnak több jellegzetessége is van. Kívülről a templom furcsasága, hogy tetején egy hatalmas gólyafészek látható. Belülről pedig Szent László király legendáinak faliképei díszítik a templomot. 

5. nap: Kolozsvár
Utolsó nap korán indultunk Zetelakáról, hogy útközben még Kolozsvár nevezetességeit is megcsodálhassuk. Kolozsvár egyike annak a 7 városnak, amiről Erdély a német nevét (Siebenburg) kapta. Valóban illik rá a „szép város” és a „kincses Kolozsvár” elnevezés. Szebbnél szebb épületekre és történelmi kincsekre lehet itt bukkanni. Ilyen például Mátyás király szülőháza, mely Kolozsvár legrégebbi emeletes háza. A kis tér másik épületén az emléktábla a híres erdélyi fejedelem, Bocskai István születésének állít emléket. A főtéren megtekintettük az 1900-as párizsi világkiállítás aranyérmes szobrát a Mátyás király szoboregyüttest. Kívülről megcsodálhattuk Erdély legmagasabb templomtornyával rendelkező Szent Mihály templomot. Ezután elsétáltunk az egykori városfal mellett álló, gótikus jellegű Farkas utcai református templomhoz, melyet Sárkányölő Szent György vigyáz, melyet az Kolozsvárt kulturális és oktatási erdélyi református egyház főtemplomaként tartanak nyilván. központként is számon tartják. Található a városban 2 opera, 2 színház és 11 felsőoktatási intézmény is. Kolozsvárott van az ország legjobb és legnagyobb és legfon tosabb egyeteme, a BabeşBolyai Tudományegyetem. A s zabadidőben néhány tanuló és tanáraik ellátogattak a Házsongárdi temetőbe, ahol számtalan híres magyar költő, művész, tudós síremléke található. Sikerült megtalálnunk például Dsida Jenő költő síremlékét is.

 


Weboldalunk süti (cookie) fájlokat használ.
Ezeket a fájlokat az Ön gépén tárolja a rendszer. A cookie-k személyek azonosítására, látogatási szokásaik követésére nem alkalmasak, szolgáltatásaink biztosításához szükségesek. Az oldal használatával Ön beleegyezik a cookie-k használatába.